Prywatny dom opieki w Katowicach

Wrzesień 24, 2020

Oddanie osoby starszej do domu seniora nierzadko jest trudną decyzją. Z jednej strony lojalność wobec rodzica powoduje poczucie winy. Z drugiej jednak zdarzają się sytuacje, w których nie ma możliwości zapewnienia kompleksowej opieki nad starszą osobą. I w takich przypadkach warto rozważyć prywatny dom opieki.

Prywatne domy opieki w Katowicach

Katowice ze względu na lokalizację oraz rozmiar mają kilka domów seniora, w których można umieścić starszą osobę. Są to obiekty przygotowane do profesjonalnej i całodobowej opieki nad osobą starszą, nawet jeśli jest niepełnosprawna lub wymaga stałego nadzoru.

Lokalizacja ośrodków i ich wygląd są przystosowane i zapewniają wysoki standard. Jeśli senior cierpi na jakieś choroby lub ma problemy z poruszaniem się, należy upewnić się, że obiekt jest dopasowany do jego potrzeb.

Ile kosztuje prywatny dom opieki na Śląsku?

Dom starców cena bywają naprawdę różne. W większych miastach, jak Katowice, ceny zaczynają się od około 2000zł miesięcznie. Cena rośnie wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania na specjalistyczną opiekę czy dopasowania się do seniora. Może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji? Oto lista kluczowych kwestii, które warto rozważyć przed wyborem konkretnego domu seniora:

  • Cena – należy się zastanowić czy regularny wydatek jest realny dla domowego budżetu, warto również sprawdzić czy cena jest adekwatna do oferowanych usług i warunków panujących w pensjonacie
  • Warunki – decydując się na oddanie rodzica na stałe do domu spokojnej starości, dobre upewnić się, że panuje tam porządek, a jakość sprzętu i profesjonalizm obsługi jest zachowany na najwyższym poziomie
  • Przyjazna atmosfera – najistotniejszym czynnikiem jest zadowolenie seniora, miejsce powinno mu się podobać i być komfortowe, w końcu spędzi w nim sporo czasu

Domy opieki nie takie złe?

Niestety przez lata domy opieki zyskały złą sławę. Zawdzięczają to nie tyle złym warunkom czy problemom z zachowaniem profesjonalizmu, ale polskiej mentalności. Przyjęło się, że oddanie rodzica do domu starości nie jest moralne i oznacza brak więzi. Nie jest to prawdą ponieważ istnieją różne sytuacje życiowe i nie zawsze jest możliwość poświęcić się całodobowej opiece chorego rodzica. W tym przypadku dużo lepszym sposobem niż zaniedbanie będzie właśnie zapewnienie mu ciągłej i specjalistycznej opieki. Ważna jest również rozmowa – dobrze by obie strony znały powody decyzji.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + one =